Veršovací slovník

Slovník pro hledání rýmů je představován prostým textovým souborem RHYMES.TXT, který obsahuje téměř 400 tisíc reverzně seřazených českých slov v kódování CP1250, každé na samostatném řádku. Pro snazší rozlišování koncovek všechna slova začínají a končí tečkou.

Veršovací slovník vychází z volně šířitelného pravopisného slovníku projektu WinEdt, který je dostupný na www.winedt.org/Dict, jeho popis a licence je např. zde.

Instalace

Stáhněte soubor se slovníkem z titulní strany webu vit$oft freeware a rozbalte jej na pevný disk do některého adresáře s texty. Velikost slovníku je cca 5 MB. Soubor lze otevírat např. pomocí Poznámkového bloku (Notepad), T602viewer anebo nejrychleji pomocí WnBrowse. Pro pohodlné otevírání veršovacího slovníku doporučuji vytvořit zástupce obsahujícího jako cíl
"cesta k WnBrowse\WNBROWSE.EXE" "cesta ke slovníku\RHYMES.TXT".

Hledání rýmu

K vyhledání slova s určitou koncovkou je třeba využít vyhledávací funkci použitého prohlížeče. Pokud hledáme např. rým na slovo slunce, spustíme vyhledávání (obvykle Ctrl-F) a zadáme unce. (včetně koncové tečky). Slova, která se s tímto textem rýmují, pak najdeme v okolí vyhledaného výrazu:

.hrnce.
.srnce.
.trnce.
.skvrnce.
.unce.
.buňce.
.fotobuňce.
.meduňce.
.slunce.
.Rumunce.
.lehounce.
.pěstounce.
.meruňce.
.korunce.
.strunce.
.šunce.
.džunce.

Aktualizace

Slovník již není aktualizován, použijte místo něj online veršovací rýmový slovník www.rymy.cz.